Samojed

Samojed je severské plemeno, pomenované podľa kmeňa kočovných Nencov – Samojedov. Slovo SAMOJED pochádza z ruštiny a znamená „samostatný“ a „sebestačný“.

Samojed je pôvodný pes, jeho pôvod sa datuje až do obdobia tisíc rokov pred naším letopočtom, a tým sa zaraďuje medzi najstaršie plemená. Ich pôvod je na území na východ od Uralu, blízko arktického kruhu. Samojedské psy boli v živote sibírskych kmeňov nenahraditeľnými pomocníkmi, pretože im boli rovnocennými partnermi pri love i strážení sobích stád a takisto boli aj ťažnými psami, ak to bolo treba. Samojedi boli medzi severskými nomádmi veľmi unikátny národ, hlavne pre ich blízky osobný a pracovný vzťah k ich psom: svoje psy a ich prácu si veľmi vážili. Bolo bežné, že každý člen rodiny si vzal jedného psa so sebou do ich obydlia - veľkých stanov zo sobej kože a nechali psíka spať spolu s nimi pod sobími prikrývkami, aby ich zohrievali. Deti mali dovolené hrávať sa so šteniatkami, dospelé psy zasa strážili a ochraňovali deti počas neprítomnosti dospelých a ženy tohto národa často odchovávali šteniatka, ak toho fena z rôznych dôvodov nebola schopná. Tento fakt zdôrazňuje, ako veľmi si Samojedi svojich psov cenili a brali ich ako rovnocenných členov svojho spoločenstva aj jednotlivých rodín.


Samojedi boli veľmi jednoduchí ľudia a nebolo neobvyklé, že využívali týchto psov aj na kožušiny. Väčšinou to ale boli psy, ktoré neboli k človeku priateľské, boli agresívne alebo príliš veľkí jedáci, či príliš slabé psy. Takýmto spôsobom vlastne robili výber najvhodnejších jedincov pre ďalší chov. Či už pôvodní chovatelia robili tento výber s určitým cieľom či nie, predsa len dodržiavali presné pravidlá. Hlavným kritériom výberu bola priateľská vyrovnaná povaha psa, jeho sila a vytrvalosť. Agresívne psy sa stali bez milosti ozdobou ich kožuchov. Počas storočí sa neskôr vyvinulo silné a odolné plemeno, ktoré pracovalo bok po boku človeka, zabezpečovalo mu pohodlie domova a bojovalo neľútostne v bitkách za svojho pána, ktorého chcelo potešiť. Neskôr sa objavením kmeňov Samojedov a ich psov vo Veľkej severskej expedícii dostali tieto psy až na dvor cára a jeho rodiny a ako kráľovský pes bol dávaný do daru vtedajším európskym „celebritám“. Na druhej strane, polárni objavitelia takisto zistili vzácne vlastnosti týchto psov a začali ich využívať vo svojich expedíciách. Nansen, Amudsen, Jackson, D´Ambruzzi a ďalší polárnici využili samojedské psy na svojich expedíciách, v ich knihách nájdete mnoho krásnych slov o schopnostiach samojedov a preto tie psy ktoré prežili si potom posádky brali domov aby sa stali zakladateľmi moderného chovu samojedov. Keď sa samojed - veľký biely usmievavý pes - dostal koncom 19. storočia do Európy, veľmi rýchlo sa stal populárnym a potom vypukla doslova „samojedská“ horúčka aj v USA. Týmto sa samojed stal prvým uznaným plemenom záprahových psov.

Samojed je odvážny a rozhodný. Sám sa rozhodne v konkrétnej situácii, čo urobí ďalej. Nad každým príkazom pouvažuje, až potom ho vykoná. Jeho povaha je veľmi priateľská, rád sa hrá s inými psíkmi alebo deťmi. Tvrdý prístup nemá rád. Platí naňho metóda pozitívneho odmeňovania.
Samojed je zvyknutý žiť v smečke, je rád v spoločnosti viacerých samojedov. Nie je to psík vhodný na stráženie, ani nie je vhodný pre majiteľa, ktorý od svojho psíka očakáva absolútnu poslušnosť. 
Samojed je všestranný pes, patrí k veľmi obľúbeným a rozšíreným plemenám psov, vzhľadom na ich nádherný vzhľad, priateľskú povahu ale aj nesmierne neobmedzené možnosti pracovného využitia. Samojeda možno chovať na výstavy, aj ako rodinného psa, ale takisto na širokú škálu pracovných činností. Medzi jeho veľmi vzácne charakterové vlastnosti patrí pracovitosť, bezpodmienečná vernosť a vytrvalosť. Ako všetky záprahové psy vyniká odvahou, inteligenciou a vytrvalosťou. 
Samojed je typický svojou prítulnosťou a potrebou neustáleho kontaktu s ľuďmi. Je to typický klusák, dokáže bežať rovnomerným tempom veľké vzdialenosti, pričom pôsobí dojmom neobyčajnej sily a energie zároveň. Pohľad na záprah samojedov je neobyčajne atraktívny.  
Samojedi sú využívaní aj ako asistenčné psy. Široké je ich využitie v rôznych oblastich canisterapie. Samojedi sa takisto úspešne objavujú aj v súťažiach vo weightpullingu, obedience a agility ako aj v ďalších kynologických športoch.

Samojed je ideálny pes pre milovníkov turistiky a prechádzok po prírode.

Zo samojeda vyžaruje sila, krása, hrdosť a ušľachtilosť. Pôsobí dojmom silného, nie však robustného psa. Feny majú mať nežný ženský výraz.
Samojed je predovšetkým pracovný pes. Mal by byť silný, energický, aktívny a dôstojný. Jeho srsť je bohatá a odolná voči poveternostným vplyvom, na končekoch sa strieborne leskne. Telo nie je príliš dlhé, skôr štvorcového rámca, dobre osvalené, dovoľujúce voľnosť pohybu, s hlbokým hrudníkom a dobre tvarovanými rebrami. Nohy sú primerane dlhé. Široká plochá lebka, nosová partia stredne dlhá, nie príliš ostrý stop, uši nie príliš dlhé a zaoblené na končekoch, posadené ďaleko od seba a dobre osrstené vo vnútri dlhou srsťou. Oči tmavé, mandľového tvaru, s pozorným inteligentným výrazom. Usmievavý výrazsammy smile. Srsť na hlave má byť krátka a jemná. Čierne kontúry okolo očí a papule a čierny ňufák, tento môže byť aj pečeňový. Veľký (doslova ťažký) chvost je nesený cez chrbát. Samojed je stelesnením krásy, ušľachtilosti a elegancie.

Samojed, napriek svojmu nádhernému vzhľadu patrí k menej náročným plemenám na úpravu srsti.

Pohľad na vykúpaného a vyčesaného samojeda je úžasný. Vyžaduje si to určitú starostlivosť. Napriek tomu, že je to biely psík, netreba ho často kúpať. Stačí tak 1- 2krát do roka, alebo ak sa veľmi ušpiní. Jeho srsť nezapácha a špina z neho veľmi rýchlo sama opadá - postupným schnutím. Srsť samojeda je dobré prečesať tak jedenkrát do týždňa, aby sme ju zbavili nečistôt a predišli splstnateniu srsti. V prípade pĺznutia však treba vyčesať celú podsadu.

Samojedi sú neuveriteľne čistotní a prekvapujúco tichí. Potrebujú kontakt s ľuďmi, preto budú chcieť byť čo najviac v spoločnosti svojho pána. Prídu za Vami do obývačky, do spálne, do pivnice či do kúpeľne, len aby mohli byť pri Vás...

Samojed patrí k severským psom, ktoré nie sú náchylné na choroby a sú voči nim odolné. Zdravý samojed je veľmi aktívny. Zaujíma sa o všetko dianie okolo. Dožíva sa veku až 14 rokov. K tomu potrebuje najmä dostatok pohybu, aby sa udržal v dobrej kondícii.

 

 

 

Samojed Klub Slovensko
Chov Samojedov v SR zastrešuje Samojed Klub Slovensko. Hoci bol založený len pred dvoma rokmi, má už takmer 100 členov, nielen zo Slovenska, ale i z ČR, Poľska, Maďarska, Slovinska, Chorvátska, Anglicka, Talianska, Lotyšska. Ročne sa rodí okolo 5 vrhov týchto – na Slovensku vzácnych – psíkov. Samojed Klub sa všemožne snaží o propagáciu plemena. Aké sú teda ciele SKS?
- rozširovať „fanklub“ Samojedov na Slovensku, pomáhať chovateľom a majiteľom Samojedov,
- zastrešovať a riadiť chov Samojedov na Slovensku vzhľadom na štandard plemena, jeho povahu, zdravie a pôvodné využitie, - informovať o plemene a propagovať ho širokej verejnosti,
- organizovať rôzne akcie pre chovateľov , majiteľov a priaznivcov samojedov (nielen 2 výstavy ročne, ale aj športové súťaže, samojedie tábory, deň samojedov, prednášky, zvody mladých jedincov, prezentácie a pod.),
- pomáhať „nechceným“ či strateným Samojedom nájsť si nový domov – Samoyed Rescue,
- snažiť sa, aby samojed zostal takým, aký už celé tisícročia je: zdravý, silný, krásny, usmievavý.